North Jefferson News, Gardendale, AL

Local Sports

April 26, 2013

Baseball: AHSAA second-round playoff scores

Scores from Friday's AHSAA baseball playoffs, second round:

Class 6A

Pelham 6-3, Spain Park 5-6 (Game 3 — 11 a.m.)

Baker 5-6, Mary Montgomery 1-1; Baker (27-8) advances.

Smiths Station 9-3, Auburn 4-5; (Game 3 — noon)

Fairhope 6-3, Foley 1-1; Fairhope (30-8) advances

Bob Jones 4-1, Sparkman 3-5; (Game 3 — 1 p.m.)

Hoover 9-10, Tuscaloosa County 0-2; Hoover (39-15) advances.

Hewitt-Trussville 5-7, Vestavia Hills 0-2; Hewitt-Trussville (30-9) advances

Oxford 9-4, Grissom 8-5 (2nd game, 8 inn.); (Game 3 — 1 p.m.)

Class 5A

Brookwood 3-1, McAdory 2-2; (Game 3 — 11 a.m.)

Spanish Fort 6-3, Faith Academy 0-1; Spanish Fort (34-6) advances

Valley (18-21) at Marbury (19-11), 5 and 7 p.m. (1 p.m. Sat.)

Russell County 5-11, Rehobeth 2-0: Russell County (40-6) advances.

Hartselle 3-1, Cullman 0-3 (1st game, 8 inn.); (Game 3 — 2 p.m.)

Briarwood Chr. 5-6, Homewood 4-7; (Game 3 — 1 p.m.)

Pinson Valley 3-2, Mortimer Jordan 2-0; Pinson Valley (31-10) advances.

Etowah 4-3, Southside-Gadsden 1-7; (Game 3 — Noon)

Class 4A

Jemison 9-2, Bibb County 3-10; (Game 3 – Noon)

UMS-Wright 14-9, Thomasvile 9-12 (1st game, 9 inn.); (Game 3 — Noon)

Beauregard 3-5, Childersburg 2-3; Beauregard (28-10) advances

Charles Henderson 11-7, Alabama Christian 1-5; Charles Henderson (32-3) advances

Brooks 11-17, Central-Florence 2-0; Brooks (41-8) advances

Cleburne County 3-6, Oneonta 2-5; Cleburne County (20-11) advances

Jacksonville 9-5, Alexandria 7-12; (Game 3 — Noon)

Ardmore 5-2, Madison Co. 4-0; Game 2 susp. 1st inning, resume 5 p.m. Sat.

Class 3A

American Chr. 5-10, Leeds 3-0 (2nd game, 5 inn.); American Chr. (24-13) advances.

W.S. Neal 7-3, Opp 0-2; W.S. Neal (27-0) advances

Trinity 6-3, Sipsey Valley 0-2; Trinity (27-7) advances

Slocomb 13-5, Montgomery Catholic 2-1; Slocomb (22-10) advances

Madison Acad 11-0, Mars Hill Bible 5-2; Game 2 susp. bottom 3rd, resume 2 p.m. Sat.

Piedmont 11-9, Glencoe 5-1; Piedmont (24-8) advances.

Plainview 3-3, J.B. Pennington 1-2; Plainview (32-1) advances.

Cordova 9-4, Winfield 0-5; (Game 3 — 2 p.m.)

Class 2A

Prattville Christian 9-4, Montgomery Academy 3-3; Prattville Chr. (24-7) advances.

Mobile Christian 11-6, Flomaton 5-5; Mobile Chr. (21-11) advances.

Luverne 5-4, Zion Chapel 2-8; (Game 3 — Noon)

G.W. Long 4-11, Providence Christian 0-7, G.W. Long (26-8) advances

Sheffield 2-8, Hatton 1-4; Sheffield (30-16) advances

Randolph Co. 11-14, Horseshoe Bend 4-5; Randolph Co. (25-6) advances.

Ranburne 5-6, Pleasant Valley 2-4; Ranburne (23-6) advances.

Westbrook Christian 8-3, Section 3-2 (2nd game, 8 inn.); Westbrook Christian (21-12) advances

Class 1A

Shades Mountain Chr. 6-10, Fayetteville 3-5; Shades Mountain Chr. (16-8) advances.

St. Luke's 17-15, J.U. Blacksher 2-3; St. Luke's (26-8) advances.

Maplesville 12-5, Billingsley 5-4; Maplesville (17-12) advances.

Florala 7-6, Brantley 5-12; (Game 3 — 1 p.m.)

Shoals Chr. 8-11, Athens Bible 2-3; Shoals Chr. (23-12) advances

Sumiton Chr. 5-3, South Lamar 4-4; (Game 3 — Noon)

Addison 9-2, Ragland 0-10; (Game 3 — 3 p.m.)

Cedar Bluff 11-6, Spring Garden 5-0; Cedar Bluff (19-13) advances

1
Text Only
Local Sports