North Jefferson News, Gardendale, AL

October 30, 2012

AHSAA sets first round playoff pairings

By Robert Carter
North Jefferson News

— The Alabama High School Athletic Association has released the pairings for the first round of the high school football playoffs.

Four local teams have advanced into the post-season, all of them opening play on the road: Gardendale, which travels to Tuscaloosa County; Mortimer Jordan, which heads for McCalla to play McAdory; Corner, which goes to Dadeville; and Fultondale, which plays at Lanett.

All first-round games are scheduled for Nov. 9 at 7 p.m., though some may shift to Thursday.

Pairings which still have tiebreakers to work through are indicated by italics.

Class 1A

Kinston (4-5) at Linden (9-0)

St. Jude (5-4) at Keith (8-1)

Fruitdale (4-5) at Brantley (9-0)

Billingsley (6-3) at Loachapoka (6-3)

Talladega Co.-Central (3-6), Wadley (4-5) or Winterboro (3-6) at Maplesville (8-1)

Pleasant Home (4-5) at St. Luke’s (7-2)

Ellwood Christian (5-4) at Notasulga (7-2)

McIntosh (5-4) at Geneva County (7-2)

Meek (5-4) at Marion County (9-0)

R.A. Hubbard (6-3) at Collinsville (8-1)

Hubbertville (6-3) at Ragland (9-0)

Spring Garden (7-2) at Shoals Christian (6-3)

Phillips (5-4) at Cedar Bluff (8-0)

Falkville (7-2) at Pickens County (8-1)

Donoho (5-4) at-1Hackleburg (8-1)

Berry (6-3) at Addison (7-2)



Class 2A

Samson (6-3) at Sweet Water (8-1)

Aliceville (5-4) at Elba (6-3)

Southern Choctaw (6-3) at G.W. Long (8-1)

New Brockton (4-5) at Lamar County (7-2)

Hale County (4-5) at Luverne (7-2)

Houston Academy (6-3) at Washington County (8-1)

Goshen (4-5) at Oakman (8-1)

Mobile Christian (7-2) at Providence Christian (7-2)

Vincent (6-3) at Reeltown (8-1)

Sheffield (5-4) at North Sand Mountain (7-2)

Randolph County (5-4) at Woodland (7-2)

Westbrook Christian (6-3) at Red Bay (6-3)

Lexington (5-4) at Fyffe (9-0)

Fultondale (7-2) at Lanett (8-1)

Sand Rock (5-4) at Tanner (9-0)

Horseshoe Bend (7-2) at Walter Wellborn (7-2)



Class 3A

Abbeville (4-5) at T.R. Miller (8-1)

Midfield (6-3) at Gordo (7-2)

Straughn (6-3) at Daleville (9-0)

Northside (5-4) at Trinity Presbyterian (7-2)

B.B. Comer (5-4) at Fayette County (8-1)

Slocomb (6-3) at W.S. Neal (7-2)

Sipsey Valley (5-4) at Leeds (8-1)

Bayside Academy (5-4) at Dale County (6-3)

J.B. Pennington (4-5) at Piedmont (9-0)

Deshler (6-3) at Hanceville (6-3)

Glencoe (4-5) at Geraldine (7-2)

Vinemont (7-2) at Lauderdale County (8-1)

Colbert County (6-3)  at Hamilton (9-0)

Sylvania (7-2) at Saks (7-2)

Winston County (5-4) at Madison Academy (7-2)

Susan Moore (5-4) at Plainview (8-1)



Class 4A

St. James (5-4) at UMS-Wright (8-1)

Corner (6-3) at Dadeville (8-1)

Andalusia (6-3) at Beauregard (8-1)

Handley (6-3) at Calera (8-1)

Jemison (5-4) at Central of Clay County (9-0)

Charles Henderson (7-2) at Thomasville (7-2)

Childersburg (5-4) at Dora (8-1)

Clarke County (5-4) at Tallassee (7-2)

St. Clair County (4-5) at Alexandria (6-3)

Haleyville (7-2) at J.O. Johnson (8-1)

Anniston (5-4) at Oneonta (9-0)

North Jackson (6-3) at Central-Florence (6-3)

Rogers (5-4) at Madison County (8-1)

Sardis (6-3) at Lincoln (5-4)

DAR (4-5) at Brooks (8-1)

Munford (6-3) at Fairview (7-2)



Class 5A

Carroll (5-4) at Spanish Fort (8-1)

Sylacauga (7-2) at Demopolis (8-1)

LeFlore (3-6) at Benjamin Russell (9-0)

Saraland (6-3) at Chilton County (8-1)

Briarwood Christian (4-5) at Jackson (9-0)

Valley (5-4) at Vigor (8-1)

Greenville (4-5) at Homewood (8-1)

St. Paul’s (7-2) at Eufaula (7-2)

Mortimer Jordan (5-4) at McAdory (9-0)

Cullman (7-2), Hartselle (6-3) or Russellville (7-2) at Etowah (7-2)

Central-Tuscaloosa (5-4) at Walker (7-2)

Arab (7-2) at Cullman (7-2), Hartselle (6-3) or Russellville (7-2)

Cullman (7-2), Hartselle (6-3) or Russellville (7-2) at Fort Payne (9-0)

Center Point (4-5) at Wenonah (8-1)

Boaz (6-3) at Muscle Shoals (9-0)

Pleasant Grove (6-3) at Pinson Valley (6-3)



Class 6A

Enterprise (6-3) at McGill-Toolen (9-0)

Oak Mountain (7-2) at Auburn (8-1)

Blount (5-4) at Daphne (7-2)

Opelika (6-3) at Pelham (7-2)

Stanhope Elmore (7-2) at Carver-Montgomery (8-1)

Fairhope (6-3) at Davidson (8-1)

Central-Phenix City (7-2) at Spain Park (7-2)

Baker (6-3) at Foley (6-3)

Shades Valley (4-5) at Hoover (9-0)

Austin (7-2) at Pell City (6-3)

Hueytown (5-4) at Vestavia Hills (8-1)

Huntsville (6-3) at Florence (6-3)

Decatur (6-3) at Clay-Chalkville (8-1)

Gardendale (6-3) at Tuscaloosa County (7-2)

Gadsden City (5-4) at Bob Jones (7-2)

Hillcrest-Tuscaloosa (5-4) at Mountain Brook (8-1)