North Jefferson News, Gardendale, AL

November 2, 2013

Football: AHSAA playoff brackets

From staff reports
North Jefferson News

Class 1A

South


Billingsley (8-2) at St. Luke’s Episcopal (7-3), at Ladd-Peebles Stadium, Mobile

Talladega Co.-Central (5-5) at Brantley (8-2)

A.L. Johnson (7-2) at Autaugaville (7-3)

Kinston (5-5) at Loachapoka (8-2)



Wadley (4-6) at McKenzie (8-2)

Keith (4-6) at Linden (7-3)

Geneva County (8-2) at St. Jude (8-2), at Montgomery Catholic Field

Marengo (5-5) at Maplesville (10-0)



North

Collinsville (7-3) at Hubbertville (8-2)

Shoals Christian (4-6) at Falkville (8-1)

Berry (5-5) at Donoho (7-2), Anniston

Appalachian (5-3) at R.A. Hubbard (7-3), Courtland



Phillips (5-5) at Addison (8-1)

Gaylesville (6-4) at Pickens County (10-0), Reform

Ragland (8-1) at Hackleburg (7-3), at Phil Campbell HS Stadium

Brilliant (6-4) at Valley Head (9-1)

Class 2A

South


Highland Home (6-4) at Washington County (9-1), Chatom

Hale County (6-4) at Houston Academy (8-1), Northcutt Field, Dothan

Mobile Christian (7-3) at Elba (7-3)

Samson (6-4) at Lamar County (9-1), Vernon



Aliceville (7-3) at G.W. Long (9-1), Skipperville

Goshen (5-5) at Sweet Water (7-3)

Cottonwood (6-4) at Oakman (9-1)

Leroy (6-4) at Luverne (9-1), Glenn Daniel Stadium



North

Sand Rock (7-3) at Montgomery Academy (9-1)

Sheffield (4-6) at Ranburne (9-1)

Reeltown (7-3) at North Sand Mountain (8-2), Higdon

Woodland (6-4) at Tanner (8-1)



Lexington (7-3) at Fultondale (9-1)

Gaston (7-3) at Lanett (9-0), Morgan-Washburn Stadium

Walter Wellborn (7-3) at Red Bay (8-2)

Isabella (7-3) at Fyffe (9-1)

Class 3A

South


Northside (6-4) at Straughn (7-2)

B.B. Comer (5-5) at Dale County (10-0), Midland City

Bayside Academy (6-4) at Gordo (7-3)

Pike County (6-4) at Trinity Presbyterian (8-2), Montgomery



Midfield (6-4) at Slocomb (7-3)

American Christian (5-5) at T.R. Miller (10-0), Brewton

Barbour County (5-5) at Leeds (8-2)

Opp (5-5) at Fayette County (9-1), Fayette



North

Winfield (6-4) at Piedmont (9-1)

Deshler (7-3) at New Hope (8-2)

Weaver (4-6) at Hamilton (8-2)

J.B. Pennington  (3-7) at Madison Academy (10-0), Madison



Lauderdale County (8-2) at Geraldine (8-2)

Good Hope (7-3) at Saks (10-0), Anniston

Plainview (7-3) at Colbert County (9-1), Leighton

Glencoe at Hanceville (9-1)



Class 4A

South


Childersburg at Andalusia (8-2)

Dora (5-5) at Charles Henderson (10-0), Troy Memorial Stadium

Hillcrest-Evergreen (7-3) at Central-Clay County (8-2), Lineville

Ashford (5-5) at Bibb County (9-1), Centreville



Jemison (7-3) at Beauregard (8-2)

Handley (5-5) at UMS-Wright (8-2), Mobile

Tallassee (8-2) at Calera (9-1)

Thomasville (5-5) at Dadeville (9-1)



North

DAR (6-4) at Jacksonville (7-3)

West Limestone (7-3) at Oneonta (9-1)

Cleburne County (6-4) at Madison County (8-2), Gurley

St. Clair County (5-5) at Central-Florence (8-2)



Brooks (6-4) at Guntersville (9-1)

Ardmore (6-4) at Munford (9-1)

Fairview (5-5) at Haleyville (9-1)

Lincoln (4-6) at J.O. Johnson (9-1), Huntsville

Class 5A

South


Demopolis (7-3) at St. Paul’s Episcopal (8-2), Mobile

Chilton County (5-5) at Benjamin Russell (9-1), Sportsplex, Alexander City

Gulf Shores (8-2) at Saraland (9-1)

Russell County (5-5) at Homewood (8-2)



Sylacauga (7-3) at Valley (6-4)

Selma (7-3)  Spanish Fort (10-0)

Eufaula (6-4) at Briarwood Christian (8-2)

LeFlore Magnet (4-6) at Jackson (10-0)



North

Etowah (7-3) at Pleasant Grove (9-1)

Athens (7-3) at Center Point (9-1)

Parker (7-3) at Scottsboro (7-3)

Mortimer Jordan (4-6) at Muscle Shoals (9-1)



Hartselle (8-2) at Pinson Valley (6-4)

Fort Payne (6-4) at McAdory (8-2), McCalla

Moody (6-4) at Cullman (7-3)

Wenonah (5-5) at Southside-Gadsden (10-0)

Class 6A

South


Opelika (7-3) at McGill-Toolen (9-1), Archibishop Lipscomb Complex, Mobile

Wetumpka (6-4) at Daphne (8-2)

Alma Bryant (4-6) at Smiths Station (8-2)

Enterprise (6-4) at Spain Park (8-2), Hoover



Pelham (6-4) at Fairhope (8-2)

Carver-Montgomery (8-2) at Blount (9-1), Prichard

Foley  (5-5) at Prattville (7-2), Stanley Jensen Stadium

Murphy (6-4) at Auburn (9-1), Duck Samford Stadium



North

Gadsden City (5-5) at Bessemer City (9-1)

Decatur (5-5) at Vestavia Hills (8-2)

Tuscaloosa County (7-3) at Oxford (8-2)

Hewitt-Trussville (5-5) at Bob Jones (9-1), Madison City Stadium



Buckhorn (6-4) at Shades Valley (9-1), Irondale

Huntsville (6-4) at Hoover (10-0)

Mountain Brook (7-3) at Florence (7-3), Braly Stadium

Hillcrest-Tuscaloosa (5-5) at Clay-Chalkville (9-1)