North Jefferson News, Gardendale, AL

Local Sports

November 2, 2013

Football: AHSAA playoff brackets

Class 1A

South


Billingsley (8-2) at St. Luke’s Episcopal (7-3), at Ladd-Peebles Stadium, Mobile

Talladega Co.-Central (5-5) at Brantley (8-2)

A.L. Johnson (7-2) at Autaugaville (7-3)

Kinston (5-5) at Loachapoka (8-2)

Wadley (4-6) at McKenzie (8-2)

Keith (4-6) at Linden (7-3)

Geneva County (8-2) at St. Jude (8-2), at Montgomery Catholic Field

Marengo (5-5) at Maplesville (10-0)

North

Collinsville (7-3) at Hubbertville (8-2)

Shoals Christian (4-6) at Falkville (8-1)

Berry (5-5) at Donoho (7-2), Anniston

Appalachian (5-3) at R.A. Hubbard (7-3), Courtland

Phillips (5-5) at Addison (8-1)

Gaylesville (6-4) at Pickens County (10-0), Reform

Ragland (8-1) at Hackleburg (7-3), at Phil Campbell HS Stadium

Brilliant (6-4) at Valley Head (9-1)

Class 2A

South


Highland Home (6-4) at Washington County (9-1), Chatom

Hale County (6-4) at Houston Academy (8-1), Northcutt Field, Dothan

Mobile Christian (7-3) at Elba (7-3)

Samson (6-4) at Lamar County (9-1), Vernon

Aliceville (7-3) at G.W. Long (9-1), Skipperville

Goshen (5-5) at Sweet Water (7-3)

Cottonwood (6-4) at Oakman (9-1)

Leroy (6-4) at Luverne (9-1), Glenn Daniel Stadium

North

Sand Rock (7-3) at Montgomery Academy (9-1)

Sheffield (4-6) at Ranburne (9-1)

Reeltown (7-3) at North Sand Mountain (8-2), Higdon

Woodland (6-4) at Tanner (8-1)

Lexington (7-3) at Fultondale (9-1)

Gaston (7-3) at Lanett (9-0), Morgan-Washburn Stadium

Walter Wellborn (7-3) at Red Bay (8-2)

Isabella (7-3) at Fyffe (9-1)

Class 3A

South


Northside (6-4) at Straughn (7-2)

B.B. Comer (5-5) at Dale County (10-0), Midland City

Bayside Academy (6-4) at Gordo (7-3)

Pike County (6-4) at Trinity Presbyterian (8-2), Montgomery

Midfield (6-4) at Slocomb (7-3)

American Christian (5-5) at T.R. Miller (10-0), Brewton

Barbour County (5-5) at Leeds (8-2)

Opp (5-5) at Fayette County (9-1), Fayette

North

Winfield (6-4) at Piedmont (9-1)

Deshler (7-3) at New Hope (8-2)

Weaver (4-6) at Hamilton (8-2)

J.B. Pennington  (3-7) at Madison Academy (10-0), Madison

Lauderdale County (8-2) at Geraldine (8-2)

Good Hope (7-3) at Saks (10-0), Anniston

Plainview (7-3) at Colbert County (9-1), Leighton

Glencoe at Hanceville (9-1)

Class 4A

South


Childersburg at Andalusia (8-2)

Dora (5-5) at Charles Henderson (10-0), Troy Memorial Stadium

Hillcrest-Evergreen (7-3) at Central-Clay County (8-2), Lineville

Ashford (5-5) at Bibb County (9-1), Centreville

Jemison (7-3) at Beauregard (8-2)

Handley (5-5) at UMS-Wright (8-2), Mobile

Tallassee (8-2) at Calera (9-1)

Thomasville (5-5) at Dadeville (9-1)

North

DAR (6-4) at Jacksonville (7-3)

West Limestone (7-3) at Oneonta (9-1)

Cleburne County (6-4) at Madison County (8-2), Gurley

St. Clair County (5-5) at Central-Florence (8-2)

Text Only
Local Sports