North Jefferson News, Gardendale, AL

Local Sports

February 15, 2013

Statewide boys basketball sub-regional scores

Here's Friday's AHSAA boys sub-regional basketball playoff scores from across the state:

CLASS 6A

South Sub-Regional

McGill-Toolen 63, Baker 53, McGill (24-6) advances.

Northview 78, Daphne 52, Northview (15-10) advances.

Blount 75, Davidson 63; Blount (21-7) advances.

Baldwin County 75, Enterprise 64, Baldwin County (18-14) advances.

Central Sub-Regional

Carver-Montgomery 65, Central-Phenix City 63; Carver (24-1) advances.

Spain Park 74, Wetumpka 53; Spain Park (15-17) advances.

Opelika 57, Jeff Davis 52 (OT); Opelika (19-10) advances.

Thompson 43, Oak Mountain 30; Thompson (28-4) advances.

Northeast Sub-Regional

Lee-Huntsville 64, Oxford 61; Lee-Huntsville (31-3) advances.

Huffman 57, Shades Valley 56; Huffman (16-13) advances.

Clay-Chalkville 54, Grissom 37; Clay-Chalkville (24-6) advances.

Mountain Brook 60, Carver-Birmingham 52; Mountain Brook (26-6) advances.

Northwest Sub-Regional

Hoover 74, Tuscaloosa County 40; Hoover (29-4) advances.

Hazel Green 63, Austin 55; Hazel Green (23-9) advances.

Hillcrest 52, Minor 37; Hillcrest (23-8) advances.

Sparkman 67, James Clemens 53; Sparkman (26-7) advances.

CLASS 5A

South Sub-Regional

B.C. Rain 83, LeFlore 68; B.C. Rain (15-11) advances.

Eufaula 76, Saraland 52; Eufaula (17-10) advances.

Faith Academy 64, Williamson 46, Faith (18-11) advances.

Russell County 67, Jackson 63; Russell County (13-13) advances.

Central Sub-Regional

Talladega 66, Benjamin Russell 60, Talladega (23-9) advances.

Paul W. Bryant 83, Greenville 43; Paul W. Bryant (28-3) advances.

Shelby County 66, Valley 56; Shelby County (27-6) advances

Sumter Central 65, Central-Tuscaloosa 52; Sumter Central (23-4) advances.

Northeast Sub-Regional

Ramsay 75, Pinson Valley 66; Ramsay (20-12) advances.

Columbia 59, Boaz 47; Columbia (21-9) advances.

Center Point 46, Homewood 44 (OT); Center Point (23-7) advances.

Fort Payne 80, Scottsboro 79; Fort Payne (17-14) advances.

Northwest Sub-Regional

Parker 54, Mortimer Jordan 42; Parker (17-7) advances.

Athens 57, Cullman 39; Athens (24-7) advances

Wenonah 128, Walker 43; Wenonah (31-2) advances.

East Limestone 44, Russellville 39; East Limestone (19-12) advances.

CLASS 4A

South Sub-Regional

Wilcox Central 60, Clarke County 46; Wilcox Central (21-4) advances.

Brewbaker Tech 64, Bullock Co. 52, Brewbaker Tech (21-5) advances.

Escambia County 87, Monroe County 65; Escambia County (19-10) advances.

Charles Henderson 81, B. T. Washington Magnet 41; Charles Henderson (19-6) advances.

Central Sub-Regional

Dallas County 46, Dadeville 33. Dallas County (25-5) advances.

Dora 61, Bibb County 50; Dora (19-7) advances.

Handley 54, Childersburg 53; Handley (24-7) advances.

Carbon Hill 72, Calera 60; Carbon Hill (22-9) advances.

Northeast Sub-Regional

Guntersville 50, Randolph 37; Guntersville (19-10) advances.

Munford 48, Hokes Bluff 46, Munford (13-15) advances.

Madison County 65, Douglas 41; Madison County (24-5) advances.

Anniston 51, Jacksonville 46; Anniston (17-13) advances.

Text Only
Local Sports